Vitrinkiállítás – Európai nyelvek napja

nyitókép

Minden évben szeptember 26-án ünnepeljük a nyelvek európai napját. Ez a nap kiváló alkalmat ad arra, hogy:


- előmozdítsuk a kulturális és nyelvi sokszínűséget,

- életkortól függetlenül mindenkit arra bátorítsunk, hogy tanuljon nyelveket; idegennyelv-tudás birtokában ugyanis könnyebb másokkal kapcsolatba lépni és kommunikálni, állást találni, illetve sikeresen vállalkozni, illetve

- tudatosítsuk az emberekben, milyen változatos az Európában beszélt nyelvek palettája.



Ez utóbbit szemlélteti a következő lista, amely számos érdekességet is tartalmaz:

- A világon 6000 és 7000 közötti nyelv létezik, amelyeket hétmilliárd ember beszél 189 önálló államban.

- Európában kb. 225 őshonos nyelv van – ez a világ összes nyelvének durván 3%-a.

- A világ nyelveinek legnagyobb részét Ázsiában és Afrikában beszélik.

- A világ népességének legalább a fele két- vagy többnyelvű, vagyis két vagy több nyelven beszélnek.

- Sok nyelvnek áll 50 000 vagy több szóból a szókincse, de az egyes beszélők ennek általában csak a töredékét ismerik és használják: a mindennapi beszélgetésekben az emberek ugyanazt a néhány száz szót használják.

- A kétnyelvűség számos előnnyel jár: egyszerűbbé teszi a további nyelvek megtanulását, kifinomultabbá teszi a gondolkodást, és elősegíti a kapcsolatok kialakítását más emberekkel és a kultúrájukkal.

- A két- és többnyelvűség gazdasági előnyöket is kínál: azok, akik több nyelvet is beszélnek, könnyebben kapnak állást, és a többnyelvű cégek versenyképesebbek az egynyelvűeknél.

- Az európai nyelvek többsége három nagy csoportba sorolható: germán, neolatin és szláv.

- A germán nyelvek közé tartozik a dán, a norvég, a svéd, az izlandi, a német, a holland, az angol, a jiddis és még számos más nyelv.

- A neolatin nyelvek közé tartozik például az olasz, a francia, a spanyol, a portugál vagy a román.

- A szláv nyelvek közé tartozik többek között az orosz, az ukrán, a fehérorosz, a lengyel, a cseh, a szlovák, a szlovén, a szerb, a horvát, a macedón és a bolgár.

- Az európai nyelvek többségét latin betűkkel írjuk. Néhány szláv nyelv a cirill betűs írást alkalmazza. A görögnek, az örménynek, a grúznak és a jiddisnek saját ábécéje van.

- A legtöbb európai országban számos regionális vagy kisebbségi nyelvet beszélnek: ezek közül néhányat hivatalos nyelvként is elismernek.

- Európában a három legelterjedtebb nem európai nyelv az arab, a kínai és a hindi: mindháromnak saját írása van.

- Ha a legtöbb beszélt nyelvet felvonultató országot keressük, egyértelműen a 148 millió lakosú Oroszország a nyertes: a beszélt nyelvek száma az alkalmazott meghatározástól függően 130 és 200 között van.

- Európa nagy részben soknyelvűvé vált. Csak Londonban kb. 300 nyelvet beszélnek (arab, török, kurd, berber, hindi, pandzsábi stb.).



                    


A kiállítást készítette: Pató Diána



Trackback link: