A Történeti Gyűjtemények Osztálya létrehozásának igénye a múltba vezet vissza. A kutatók érdeklődése mindig is élénk volt, de a helyben, szakszerű segítséggel történő használat megvalósulásáig hosszú út vezetett.
A gyűjtemény kezdetben nem rendelkezett önálló olvasóteremmel, csak az 1970-es évektől vált lehetségessé a belső, majd az 1990-es évektől lassanként a külső kutatók számára is az állomány folyamatos és zavartalan használata. A végső lendületet a Klimo Könyvtár szakszerű működéséhez az a tény adta, hogy az Egyetemi Könyvtár főigazgatója, Fischerné Dárdai Ágnes 1999-től 2018-ig tartó vezetői tevékenységében kiemelt szerepet szentel a hajdani püspöki könyvtár működésének.
2000-től a hajdani püspöki gyűjtemény külön kutatótermet kapott, ahol már megfelelő szakmai felügyelettel lehetett a kért, kizárólag helyben használható köteteket kutatni. Az osztály szolgáltatási körébe tartozott az Országgyűlési Gyűjtemény mellett a Vas István Könyvtár is. A hajdani püspöki könyvtár könyvgyűjteménye az egyetemi állomány történeti és muzeális dokumentumainak leválasztásával folyamatosan gyarapodott. 2006 őszétől az Egyetemi Könyvtár szervezeti egységébe került az universitas másik nagy történeti gyűjtőhelye, a Pécsi Egyetemtörténeti Gyűjtemény, amely 2010. augusztus 31-én közérdekű muzeális gyűjtemény rangot kapott. Főigazgatói közbenjárásra 2006-tól a Történeti Gyűjtemények Osztálya külön szervezeti egysége lett a Központi Könyvtárnak, amelynek fő feladata, hogy összefogja a könyvtár régi, történeti jellegű gyűjteményeit.
Az itt dolgozók mindennapi munkájához tartozik a gyűjtemények kezelése, állományvédelme, feldolgozása és szolgáltatása, ezen kívül kulturális és tudományos tevékenységünk is jelentős: konferenciákat és kiállításokat is rendezünk. Továbbá a két, Szepesy utca 3. alatt található nagy muzeális gyűjteményben - a Klimo Könyvtárban és az Egyetemtörténeti Kiállításban - a könyvkultúra és a pécsi egyetem történetének mind szélesebb körben való megismertetése érdekében magyar, angol és német nyelven idegenvezetéseket is tartunk. Az országos jellegű nyílt napokon (Múzeumok Éjszakája, Kulturális Örökség Napok) múzeum- és könyvtár-pedagógiai, valamint kreatív gyermekprogramokat szervezünk.
Gyűjteményeink és múzeumaink
Muzeális gyűjtemények
Klimo Könyvtár és a Kanonoki Gyűjtemény
A hajdani püspöki könyvtár kézirattára
A hajdani püspöki könyvtár irattára
A NKÖM rendelet alapján muzeális könyvtári dokumentumnak nyilvánított könyvek és folyóiratok (1851 előtti)
Nem muzeális gyűjtemények
Segédkönyvtári anyag (forráskiadványok, egyetemtörténeti kiadványok, helytörténet, könyv- és nyomdászattörténet)
A pécsi egyetem Kisebbségi Intézetének Könyvtára és sajtókivágat-gyűjteménye
Kerényi Károly könyvtárának kiemelt dokumentumai
Az Egyetemi Könyvtár 1900 előtti kötetei (könyvek, folyóiratok)
Móró Mária Anna hagyatéka
Reuter-hagyaték
Régi folyóirattár (Egyetemi Könyvtár)
A Pécsi Egyetemi Könyvtár 1923-as megalakulása óta folyamatosan gyűjti a Magyarországon és külföldön megjelent folyóiratokat. Alapállományát a hajdani püspöki könyvtárhoz tartozó Kanonoki Gyűjteményből átemelt 18. és 20. század között megjelent, és kisebb-nagyobb hiányosságokkal folyamatosan beszerzett periodikák alkották. Ezek egy részét az Egyetemi Könyvtár a későbbi időszakban is folyamatosan megvásárolta.
A Történeti Gyűjtemények Osztályán található régi folyóiratok legnagyobb része a 18–20. században jelent meg. A 20. századi periodikák közül azok maradtak a gyűjteményben, amelyek 19. századi előzménnyel rendelkeztek, így nem bontottuk meg az állomány egységét. Ezeket kiegészítik olyan 19–20. századi napi- és hetilapok, helyi újságok, amelyek történeti jelentőségük miatt külön védelmet kívánnak. (pl. Vasárnapi Újság, Pesti Hírlap, Budapesti Hírlap, Pécsi Figyelő, Pécsi Est, Dunántúl, Pécsi Napló)
Vezető: | Dezső Krisztina |
Cím: | 7621 Pécs, Szepesy Ignác utca 3. |
Térkép | |
Tel: | 72 / 501-600 / 22651 |
E-mail: | info-tgyo@lib.pte.hu |
Munkatársak | |
Nyitvatartás |