http://vha.usc.edu/login

A gyűjtemény egyike a világ legnagyobb, angol nyelvű digitális videó-archívumainak, jelenleg több mint 55 ezer videót tartalmaz. Az 55 ezer felvételből 1100 vallomás videója elérhető, a többinek az adatai kutathatóak (életrajzi információk, helyek, személynevek). Az összes videófelvétel Magyarországon két helyen, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen és a Közép-európai Egyetemen hozzáférhető. Az adatbázis 1335 magyar nyelvű interjút valamint további több ezer magyar vonatkozású, magyar tapasztalatokat más nyelven megörökítő interjút tartalmaz a holokauszttal kapcsolatban. Az interjúk 1994 és 1999 között készültek.


Az archívumban holokauszt-túlélőkkel (zsidókkal, romákkal, homoszexuálisokkal, Jehova tanúival és fajbiológiai kísérletek elszenvedőivel), felszabadítókkal és a felszabadulást megélő szemtanúkkal, politikai foglyokkal, embermentőkkel és segítségnyújtókkal, valamint a háborús bűnök tárgyalásainak résztvevőivel készített interjúk találhatóak. Ezen kívül a ruandai, a kambodzsai, és az örmény népirtás túlélőinek és szemtanúinak vallomásait is tartalmazza. Az interjúk egy-egy élettörténetet mesélnek el, melynek része a visszaemlékező személyes története a népirtás idején, illetve azt megelőzően és követően is.


Az első belépéskor regisztráció szükséges (felhasználónév és jelszó), ezután szabadon használható az adatbázis. Lehetőség van saját gyűjteménybe elmenteni a visszaemlékezéseket vagy egyes részeiket, megjegyzéseket fűzni hozzájuk és megosztani őket. Így akár saját, tematikus összeállításokat is fel lehet építeni (pl. gyermeksorsok, szökések, életkörülmények a táborban stb.) Ehhez kitűnő segítséget nyújt az archívum tárgyszórendszere, aminek segítségével az átlagosan két-három órás interjúk percre lebontva kereshetőek. Az ’index search’ menüpont alatt a közel 65 ezer, genocídiumokkal kapcsolatos fogalmat és kifejezést tartalmazó gyűjteményből a megfelelőek kiválasztása után meg lehet tekinteni a kapcsolódó videószegmenst is. 


Az Intézet kiemelt célja, hogy a videó-interjúkból készült oktatási anyagok használatával küzdjön az előítéletek, az intolerancia és a fanatizmus ellen, illetve csökkentse az általuk okozott sok-sok szenvedést.


A gyűjtemény egyedülálló elsődleges forrás a kutatóknak az alábbiak tanulmányozásához: genocídiumok, holokauszt, történelem, pszichológia, gender (társadalmi nemek), közpolitika, judaizmus, filozófia, nyelvek, média, vallás, antropológia, művészet, politikatudomány, nemzetközi tanulmányok, irodalom, oktatás, pedagógia – valamint egyetemi kurzusok és feladatok tervezéséhez, illetve saját kutatások végzéséhez is.

A részletes használati útmutató itt érhető el.

A szervezet Youtube csatornát is működtet.


Hozzáférés módja: PTE előfizetésű adatbázis
Forrástípus: Teljes szövegű
Szolgáltató: USC Shoah Foundation
Tudományterületek és tudományágak:
Történelem